Spojeni s důvěrou

Spojenie s dôverou

Connected with trust

D. Trust
Certifikačná Autorita a.s.

Spojeni s důvěrou

Spojení s dôverou

Connected with trust

 

Kvalifikované certifikáty pro e-Recept

Podle zákona č. 378/2007 Sb., o léčivech, je povinnost elektronické preskripce stanovena s účinností od 1. ledna 2018.  Získání kvalifikovaného certifikátu pro elektronický podpis je nezbytnou náležitostí elektronické komunikace se Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL). Na tomto certifikátu je založen elektronický podpis, který se používá

  • při elektronickém podání formuláře žádosti o přístup k Centrálnímu úložišti elektronických receptů (CÚ ER) a na Portál pro externí identity (PEI) 
  • při každém přístupu uživatele k CÚ ER
  • při e-mailové komunikaci s pracovníky oddělení eReceptu na SUKL při zpracování různých požadavků uživatelů, například při žádosti o odblokování účtu nebo při žádosti o vygenerování nových přístupových údajů.

K získání prvotního kvalifikovaného certifikátu pro elektronický podpis je nezbytná osobní návštěva certifikační autority. Nejbližší registrační autoritu je možné vyhledat zde . Následné certifikáty jsou vydávány online, bez nutnosti osobní návštěvy.

Více informací o postupu při získání kvalifikovaného certifikátu pro elektronický podpis je dostupné zde

Z nabízených variant doporučujeme zvolit I.CA Premium nebo I.CA Premium USB. Soukromý klíč, kterým se podpis vytváří, je u těchto produktů uložen v čipové kartě, resp. v čipu. Tento způsob uložení je maximálně bezpečný a umožňuje vytváření elektronického podpisu z kteréhokoliv počítače. Je-li soukromý klíč uložen v paměti PC, lze jej použít pouze na tomto zařízení a je náročnější jej chránit proti zneužití.

V obou případech je vydáván kromě kvalifikovaného certifikátu pro elektronický podpis i komerční certifikát, který je v rámci tohoto produktu TWINS zdarma a který je určen pro autentizaci. Kompletní ceník služeb a produktů I.CA je uveden zde .

První certifikační autorita, a.s., vydala kvalifikované certifikáty pro elektronický podpis již pro téměř stovku zdravotnických zařízení. Tyto certifikáty nejsou určeny pouze pro eRecept, ale jsou využívány především pro komunikaci s veřejnou správou, např. s ČSSZ nebo orgány Finanční správy včetně Daňového portálu, dále se zdravotními pojišťovnami a s řadou dalších subjektů.

V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat prostřednictvím naší technické podpory .Registrační autority


 
separator
separator